«Revoluţia română din Decembrie 1989 – 25 de ani de la Zorii Renaşterii Naţionale»

Redactia
Univesitatea din Craiova are deosebita plăcere de a vă invita să participaţi marţi, 9 decembrie 2014, începând cu ora 14:00, la sala 444 (Amfiteatrul Drăgan), din sediul central al Universităţii din Craiova (str. A. I. Cuza, nr. 13) la evenimentul intitulat “Revoluţia română din Decembrie 1989 – 25 de ani de la Zorii Renaşterii Naţionale”. 
 
Manifestarea este organizată de către Asociaţia “22 Decembrie 1989 – Avioane” Craiova şi este destinată atât cadrelor didactice, cât şi studenţilor Universităţii din Craiova. Scopul întâlnirii este acela de a prezenta evenimentele din cadrul Revoluţiei din Decembrie 1989 de la Craiova într-o lumină cât mai realistă. La eveniment, vor participa membrii Consiliului Director al Asociaţiei “22 Decembrie 1989 – Avioane” Craiova, precum şi prof. Ionel Turcin (vicepreşedinte Asociaţia Istoricilor din Dolj) şi Gl. mr. (r) prof. univ. dr. Ion Pâlşoiu.
 
Programul evenimentului va cuprinde o prezentare a Revoluţiei române din decembrie 1989 de la Craiova de către istorici şi participanţi din acea perioadă,  discuţii libere pe marginea celor prezentate (comentarii, întrebări, răspunsuri), dar şi oferta de cărţi nou lansate despre revoluţia de la Craiova.
author avatar
Redactia
Distribuie acest articol