O victorie si o înfrângere pentru SCM «U» Craiova

Redactia
Voleibaliştii craioveni s-au impus cu 3-1 în deplasare la Lugoj, în  faţa formaţiei VC Banatul Caransebeş, acontându-şi trei puncte foarte importante în clasament. Gazdele au început mai bine şi au reuşit să se impună la finalul primului set cu 25-22. Echilibrul a continuat şi în celelalte manşe, însă, de această dată, alb-albaştrii au fost cei care s-au impus. 
 
În setul al doilea, diferenţa s-a făcut tot spre final, când sportivii din Bănie s-au distanţat la 21-18, scorul setului fiind 25-21. Chiar dacă Banatul a început mai bine manşa a treia, conducând cu 8-5, tot craiovenii s-au impus, rezultatul fiind 25-22. În setul patru, elevii lui Dănuţ Pascu au preluat iniţiativa devreme, având 15-11 şi şi-au păstrat avantajul până la final: 25-21.  
După această victorie, craiovenii au acumulat 19 puncte şi şi-au consolidat poziţia a patra în clasament, iar în etapa viitoare vor da piept, în Sala Polivalentă, cu deţinătorea titlului naţional, Tomis Constanţa.
 
Pe de altă parte, voleibalistele din Bănie vor evolua astăzi în deplasare, de la ora 12.30, cu Universitatea Cluj şi dacă se vor impune vor urca pe locul 7 în clasament. 
În schimb, echipa masculină de baschet SCM “U” Craiova a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de CSM Oradea, cu scorul de 75-68 (24-17, 18-17, 19-20, 14-14), în etapa a zecea din Liga Naţională. 
Gazdele au început mai bine jocul şi după primul sfert conduceau cu 24-17. În celelalte sferturi alb-albaştrii au echilibrat partidă, însă nu au reuşit să întoarcă soarta partidei.
 
La finalul meciului, tehnicianul oltenilor, Andelko Mandic, a recunoscut superioritatea adversarilor. 
Felicit Oradea pentru victoria obţinută în acest meci. Au meritat, fără dubiu, să câştige acest meci. În ceea ce ne priveşte, pot să spun că am comis foarte multe greşeli. Când pierzi posesia mingii de 23 ori într-un meci în deplasare, mai ales la Oradea, e prea mult. În plus, când ai atâtea acţiuni în care nu duci mingea în situaţie de finalizare e foarte posibil să pierzi împotriva oricui. Ne-a lipsit Bozovic. Este un jucător care ne oferă multe opţiuni în ambele faze ale jocului. Sper că nu este ceva grav şi va putea să joace în următoarele meciuri. Jucătorii s-au străduit, nu îi pot acuza de nimic din acest punct de vedere, dar rămân la părerea că avem mai multă calitate decât modul în care ne-am comportat în anumite momente ale acestui joc. Pot să spun că este de domeniul SF-ului faptul că după atâtea greşeli am pierdut la doar şapte puncte diferenţă. E adevărat că nici Oradea nu a strălucit în această seară.
 
Pentru olteni au evoluat: Bureau (12 puncte), Krstanovic (16), Velickovic (5), Vucurovic (5), Santa (4), Petrişor (5), D. Andrei, Bozovic (4), Otovic (17).
După acest rezultat, SCM “U” Craiova este pe locul 9, cu 13, iar în etapa viitoare, va juca tot în deplasare, cu CSU Atlassib Sibiu.
author avatar
Redactia
Distribuie acest articol