vineri, octombrie 11, 2024

Severinencele, aproape de un turneu perfect

În ultimul meci al turneului al IV-lea, din cadrul Campionatului Naţional de handbal feminin, rezervat junioarelor III, elevele antrenate de Diana Preduţ au fost învinse duminică la prânz, în Polivalenta severineană, cu 23-21 (9-10) de liderul CSS Petroşani. CSS Drobeta a ratat astfel şansa unui turneu perfect, dar şi posibilitatea de a egala la puncte ocupanta locului secund HCM Craiova. Vineri, severinencele învinseseră CSS Craiova (34-22) şi CSS Hunedoara (21-18), iar sâmbătă trecuseră de LPS Târgu Jiu (28-18) şi HCM Craiova (27-22).

În cazul unei victorii şi în ultimul meci, arbitrat de severinenii Lucian Cruceru şi Florin Rădulescu, handbalistele de la malul Dunării ar fi egalat la puncte ocupanta locului secund HCM Craiova. Cu CSS Petroşani, CSS Drobeta a mizat pe: Beatrice Spiridon – Florentina Sîrbu (9 goluri), Ana Maria Mihart (6), Roxana Dumitrescu (3), Daniela Şchiopu (3), Ariana Cercel, Denisa Dăescu, Andreea Gădăleanu, Floarea Iacobescu şi Elena Oană. Pe foaia de joc s-au mai regăsit Georgiana Mutea, Mihaela Chiriţescu – Livia Paloş, Mădălina Daba, Ana Maria Sârbu şi Marina Păunescu. Antrenoarea severineană speră ca echipa sa să urce pe poziţia secundă după cele două turnee care au mai rămas de disputat din cadrul Seriei I şi astfel să se califice astfel la turneul semifinal al Campionatului Naţional rezervat junioarelor III.

Am fost gazda celui de-al patrulea turneu, în care am înregistrat patru victorii şi o înfrângere. Am învins contracandidata HCM Craiova şi am fost aproape de un turneu perfect, dar fetele nu au jucat în ultimul meci cum pot să evolueze de obicei. Au jucat bine în prima repriză, în care au şi condus pe tabela de marcaj, dar după pauză s-au demoralizat şi au pierdut. Chiar şi aşa, avem în continuare şanse mari de calificare. Suntem pe locul al III-lea, la două puncte de HCM Craiova. Mai sunt două turnee de jucat, la Târgu Jiu şi Hunedoara, şi sper ca după ultimele jocuri să urcăm pe locul secund şi să mergem la turneul semifinal.