O măsură mult aşteptată, reducerea TVA, se vede realiazabilă.
Premierul Victor Ponta a anunţat, marţi la şedinţa de Guvern, scăderea TVA la 9% la toate produsele alimentare, la băuturile nealcoolice şi la serviciile de alimentaţie publică, începând cu 1 iunie anul acesta.
În urma discuţiilor pe care le-am avut şi cu Ministerul de Finanţe, evident presiunea Ministerului Agriculturii, cu Banca Naţională, cu FMI, cu Comisia Europeană, am luat decizia, şi astăzi (n.r. marţi) vom aproba ordonanţa de urgenţă prin care, de la 1 iunie, toate, absolut toate alimentele, nu doar cele cinci alimente de bază, absolut toate produsele agro-alimentare din România vor avea o cotă de TVA de 9%. Şi toate băuturile nealcoolice.
A declarat Victor Ponta
Victor Ponta a mai afirmat că ,”pentru a păstra o coerenţă”, s-a decis ca TVA de 9 % să se aplice şi pentru toate serviciile de alimentaţie publică.
Adică nu cumperi carnea cu 9% şi, când o vinzi la restaurant, o vinzi cu 24%, că nu are un sens!
A explicat premierul
Pe de altă parte, Ponta a mai declarat că Guvernul va susţine în continuare, în cadrul dezbaterilor din Parlament pe proiectul noului Cod fiscal, reducerea cotei standard de TVA de la 24% la 20% începând cu 1 ianuarie 2016, arată AGERPRES.
Vreau să fac precizarea foarte clară că, în baza Codului fiscal pe care l-am trimis la Parlament şi care sper să fie adoptat până la finele lunii iunie, ne menţinem în continuare dorinţa şi avem şi puterea ca, de la 1 ianuarie (n.r. 2016), întreaga cotă standard să vină la nivelul de 20%. Nu puteam să le facem pe amândouă pentru că, evident, ar fi fost un dezechilibru pe care îl introduceam în finanţele publice şi în buget şi, atunci, aceste măsuri luate în mod treptat cu siguranţă le putem realiza.
Victor Ponta, premierul României
Scade evaziunea, scad preţurile
Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, spune că reducerea TVA la alimente la 9% va relansa consumul şi va diminua evaziunea fiscală din domeniu.
Această măsură de reducere a TVA la alimente, coroborată şi cu controalele ANAF, vor duce la crearea unui mediu concurenţial corect. Vom avea evaziune mult mai puţină şi preţuri mai mici. Reducerea TVA va avea ca efect scăderea preţurilor, relansarea consumului şi o colectare mai bună la bugetul de stat. De mâine vor începe consultările cu producătorii, cu industria şi cu marile lanţuri de magazine, pentru a ne asigura că măsura va produce efectele dorite.
A afirmat ministrul, potrivit MEDIAFAX
Constantin a mai spus că reducerea TVA va da “o gură de oxigen” sectorului de lapte, după eliminarea cotelor, de la 1 aprilie, dar şi celui de carne, afectat de embargoul impus Rusiei, arată sursa citată.
Preşedintele patronatului din industria alimentară Romalimenta, Sorin Minea, spune că în urma acestei măsuri, din iunie, alimentele se vor ieftini cu 15%.
Impactul va fi masiv de la 1 iunie. În clipa în care se va micşora TVA, preţul alimentelor va scădea cu 15%.
A spus Minea
El a precizat, arată MEDIAFAX că se va ieftini atât mâncarea din pieţe şi magazine, cât şi cea din restaurante.







