Procesul lui Dan Diaconescu, strămutat și reluat. Sentința, desființată

Jurnalul Olteniei
2 Min Read

Procesul lui Dan Diaconescu, în care a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru act sexual cu minor, va fi reluat la Judecătoria Tulcea. Sentința este desființată. Curtea de Apel Constanța a admis cererea de strămutare formulată de Dan Diaconescu, decizia fiind definitivă.

”În baza dispoziţiilor art.71 din Codul de procedură penală în referire la art. 74 din Codul de procedură penală admite cererea de strămutare a judecării cauzei penale ce face obiectul dosarului cu nr. 20152/212/2023 al Judecătoriei Constanţa, formulată de petentul-inculpat Diaconescu Cristian Dan şi strămută judecarea cauzei penale, ce face obiectul dosarului cu nr. 20152/212/2023 al Judecătoriei Constanţa la Judecătoria Tulcea. În baza art. 74 alin. 3 din Codul de procedură penală menţine numai dispoziţiile Judecătoriei Constanţa privind menţinerea măsurii preventive a controlului judiciar, faţă de inculpatul Diaconescu Cristian Dan, judecarea cauzei penale, urmând a fi reîncepută de Judecătoria Tulcea, de la momentul sesizării instanţei cu actul de inculpare, astfel că va fi reluată procedura în cameră preliminară. În baza art. 74 alin.5 din Codul de procedură penală, ca efect al admiterii cererii de strămutare a dosarului penal cu nr. 20152/212/2023, de la Judecătoria Constanţa la Judecătoria Tulcea, sentinţa penală cu nr.159/12.02.2025 a Judecătoriei Constanţa este desfiinţată. În baza art. 275 alin. 3 din Codul de procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat râmân în sarcina acestuia. Fără cale de atac”, a decis instanța. 

Fostul patron OTV, olteanul Dan Diaconescu fusese condamnat, în februarie, de Judecătoria Constanța, la 8 ani și 4 luni de închisoare în dosarul „Sex cu minore”.

Din totalul pedepsei, 5 ani și jumătate erau pentru faptele reținute în sarcina lui în acest dosar, restul reprezentând pedeapsa rămasă neexecutată în alte dosare.

Distribuie acest articol