Clubul Nautic şi de Agrement din Slatina şi-a deschis, sâmbătă, porţile pentru vizitatori. De astăzi, Clubul Nautic e deschis oficial, mai puţin piscinele, care se vor deschide la 1 iunie.
“Sâmbătă – 21 mai, a avut loc ”Ziua Porţilor Deschise” la Clubul Nautic şi de Agrement din Slatina, investiţie realizată de Primăria municipiului Slatina şi Consiliul Local Slatina. Persoanele interesate au putut, cu această ocazie, să vadă cum arată incinta Clubului Nautic şi ce facilităţi va oferi tuturor doritorilor începând de luni – 23 mai, când acest obiectiv va fi deschis oficial pentru public.
Clubul Nautic de la Slatina este o investiţie realizată cu fonduri europene şi locale, valoarea totală a acesteia fiind de 34 milioane lei. Proiectul a fost derulat prin Programul Operaţional Regional – Axa prioritară 5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, Domeniul major de intervenţie 5.2 ”Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterea calităţii serviciilor turistice”. Practic, municipalitatea a dorit ca, prin acest proiect, să valorifice resursele naturale din localitate în scopul creării unei infrastructuri de agrement turistice la standarde europene, precum şi diversificarea serviciilor de agrement şi turistice din zona Slatinei. (..) Ținta vizată de amenajarea Clubului Nautic a fost/este reprezentată de populaţia municipiului Slatina, dar şi din judeţele limitrofe, respectiv orice persoană care doreşte să petreacă mai multe ore de relaxare şi sport în cele mai bune condiţii împreună cu familia, colegii sau prietenii.
PRECIZĂM că cele două piscine din cadrul Clubului Nautic vor fi deschise pentru public începând cu data de 1 iunie. Informaţii suplimentare:www.clubnauticslatina.ro”, au precizat reprezentanţii Primăriei, într-un comunicat de presă.
Proiectul a presupus amenajarea unor facilităţi rare în zonă, precum: debarcader pentru hidrobiciclete şi bărci cu vele (cu nouă culoare de câte 1.000 metri), terenuri de sport pentru minigolf, beach-volei, tribune, spaţii corespunzător amenajate pentru Fitness şi SPA, 150 locuri de parcare. De asemenea, au fost realizate: teren de minifotbal multifuncţional (fotbal, baschet, volei, handbal), tribune, teren de tenis, pistă biciclete şi role, vestiare, grupuri sanitare.
Clubul Nautic se întinde pe aproape şapte hectare de teren pe malul Oltului, la care se adaugă alte cca. 15 hectare luciu de apă.







