joi, octombrie 3, 2024

Salcia a relansat campionatul

Învinsă etapa trecută cu 10-1 la Vânju Mare, Inter Salcia a provocat surpriza rundei a XXVIII-a, în care a dispus cu 3-1 de liderul Viitorul Căzăneşti. Victoria gazdelor a fost adusă de golurile lui Bogdan Scîrlete (‘15, ‘72) şi Sorin Tomescu (‘29), echipa patronată de Sorin Florescu marcând doar prin Adrian Purcăreaţă (‘68). De rezultatul de la Salcia a profitat Real Vânju Mare, care s-a impus cu 5-0 la Oprişor şi s-a apropiat la 2 puncte de lider. După 0-0 la pauză, ocupanta locului secund a deschis scorul în minutul 55, prin Adelin Dragomir, iar în ultimul sfert de oră a mai marcat de 4 ori, prin Cătălin Murdeală (‘77, ‘81), Ion Udrescu (‘86) şi Adi Stoia (‘90). Învinsă cu 3-1 la Bistriţa, campioana sezonului precedent Inter Crăguieşti a ieşit definitiv din lupta pentru titlu. Mihai Şerban (‘7), Iulian Stăiculescu (‘52) şi Claudiu Buţoi (‘64) au marcat pentru AS Avântul, în timp ce Marius Brăbete (‘20) a semnat singura reuşită a oaspeţilor.

Vezi rezultate și clasament în ediția tipărită a cotidianului Jurnalul Olteniei.