vineri, octombrie 4, 2024

Steaua – aproape campioană, Pandurii s-a salvat de la retrogradare

Echipa ASA Târgu Mureş a fost învinsă, în această seară, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), de formaţia Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a XXXIII-a, penultima, şi a pierdut primul loc în clasamentul Ligii I. Golurile învingătorilor au fost marcate de Alibec '19, '63 şi Fatai '90+5, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Bumba, în minutul 37.

Filmul golurilor:

1-0: Budescu i-a pasat cu călcâiul lui Alibec şi acesta a înscris cu un şut în forţă de la 15 metri.

1-1: Bumba a restabilit egalitatea cu un şut plasat de la 16 metri.

2-1: Williams a pătruns în partea stângă, a centrat în careu şi Alibec a înscris cu latul din 6 metri.

3-1: Nuno Pinto l-a lansat în adâncime pe Fatai şi acesta a înscris printre picioarele lui Stăncioiu.

În minutul 89, Astra Giurgiu a înscris, dar golul a fost anulat. Jucătorii celor două echipe s-au luat la bătaie pe teren, iar arbitrul i-a eliminat pe Laban şi Ben Youssef (Astra Giurgiu) şi Gonzalez (ASA Târgu Mureş), De asemenea, portarul de rezerve al oaspeţilor, Viciu, a fost şi el eliminat. Antrenorul Astrei, Marius Şumudică a fost şi el trimis în tribună.

Astra Giurgiu: Lung jr. – Oros, Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Florescu (Tembo '54), Laban, Seto – Budescu (Nuno Pinto '90+3), Alibec (Fatai '77), William. Antrenor: Marius Şumudică.

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Feussi (Manolov '66), Gonzalez, M. Constantin, Sepsi – G. Mureşan, N'Doye (Gorobsov '81) – Hora, Voiculeţ, Bumba – Zicu (Axente '76). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Alibec '66, Laban '84, Tembo '85, Lung jr. '90+8 / Feussi '15, Hora '30, Gonzalez '56, M. Constantin '90, Sepsi '90+10

Cartonaşe roşii: Laban '89, Ben Youssef '89 / Gonzalez '89.

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Aurel Oniţă, Ciprian Danşa (asistenţi) – Dragoş Istrate, Horaţiu Feşnic (asistenţi suplimentari) – Adrian Popescu (rezervă).

Observatori: Constantin Ştefan, Adrian Ionescu.

În schimb, Steaua a învins pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia FC Botoşani. Golurile au fost marcate de Varela '23 şi Stanciu '43.

1-0: Lovitură liberă de pe dreapta, Adrian Popa centrează în careu, iar Varela înscrie cu latul de la 11 metri în colţul din dreapta lui Lazar.

2-0: Stanciu a primit o minge de pe stânga, a trecut de un adversar şi a şutat de la opt metri lateral stânga la colţul lung.

În minutul 54, Andrei Prepeliţă a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Danci. În minutul 63, Alexandru Bourceanu a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pentru cel roşu, după un fault asupra lui Vaşvari. Bourceanu intrase în teren în minutu 58, în locul lui Rusescu.

Steaua: Niţă – Râpă, Tamaş, Varela, Toşca – Prepeliţă, Neagu – Ad. Popa, Rusescu (Bourceanu '58), Stanciu (Latovlevici '83) – Ţucudean (Papp '71). Antrenor: Constantin Gâlcă.

FC Botoşani: Lazar – Patache, Oltean, Ngadeu (Martinus '46), Faug-Porret, Acsinte – Vaşvari – Ngankam, Danci (Ivanovici '69), Croitoru (Roşu '28) – Batin. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Tamaş '12, Bourceanu '62, '63, Stanciu '67 / Ngadeu '5, Danci '61, Faug-Porret '69.

Cartonaşe roşii: Prepeliţă '54, Bourceanu '63.

Arbitri: Marius Avram (central) – Bogdan Gheorghe, Florin Păunescu (asistenţi) – Adrian Cojocaru, Ionuţ Coza (adiţionali) – Mihai Marius Marica (rezervă).

Observatori: Dan Victor Berbecaru, Marcel Vasile.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Pe de altă parte, Pandurii Târgu Jiu a trecut, pe teren propriu, cu scorul de 5-2 (2-0), de CSMS Iaşi. Pentru Pandurii au marcat Mrzljak '24, Pintilii '34, Roman '58 (penalti), '63, '68 (penalti), în timp ce pentru CSMS Iaşi au înscris Boiciuc '73 şi Enescu '79.

Filmul golurilor

1-0: Mrzljak a deschis scorul după o combinaţie cu Mihai Roman.

2-0: Pintilii a marcat cu un şut de la 18 metri, după un corner executat de Nistor.

3-0: Roman a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Plămadă.

4-0: Roman a marcat cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Shalaj.

5-0: Roman a transformat o lovitură de la 11 metri acordată tot după un fault al lui Plămadă.

5-1: Boiciuc a redus din diferenţă cu un şut la colţul lung.

5-2: Enescu a înscris la vinclu cu un şut de la 30 de metri.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Şandru, Vasiljevici, Momcilovici (Grecu '71) – Pintilii, Mrzljak – Răduţ (Buleică '59), Nistor, Shalaj (Trifu '65) – Roman. Antrenor: Edward Iordănescu.

CSMS Iaşi: Caparco – Mihalache, Ciucă, Plămadă, Ţigănaşu – Enescu, Al. Creţu (Olah '74) – Bosoi (Coşereanu '46), L. Mihai (Boiciuc '46), Ciucur – Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Buleică '74 / Enescu '52, Ţigănaşu '57, Ciucă '60, Plămadă '68.

Arbitri: Istvan Kovacs – Miclos Nagy, Alexandru Vodă – Marian Balaci.

Observatori: Ioan Onicaş, Aurel Beldeanu.