duminică, septembrie 29, 2024

Cârcea, învinsă de „satelit” şi în Cupă

„Satelitul” Craiovei a reuşit să se impună de o manieră categorică, scor 3-0, în turul semifinalei Cupei României – faza judeţeană, disputat miercuri seara pe terenul „Petre Deselnicu” din cadrului complexului sportiv „Ion Oblemecnco”, contra Viitorului Cârcea. Este a doua victorie obţinută de băieţii lui Mogoşanu în faţa formaţiei din Cârcea în această primăvară, după cea din play-off, din urmă cu două săptămâni. „Blindaţi” de întăririle primite de la prima echipă, craiovenii au deschis scorul în prima repriză, prin Andrei Sin(36). Nicuşor Bancu a mărit avantajul „satelitului” la scurt timp după pauză, iar acelaşi Sin a stabilit scorul final în minutul 68. Prin acest succes, calificarea în finala fazei judeţene a Cupei este 90 la sută rezolvată pentru echipa secundă a CSU, deşi antrenorii grupării au spus că nu sunt interesaţi în mod special de câştigarea acestei competiţii. Partida retur se va disputa pe 26 mai, de la ora 18.00, la Cârcea. CSU II Craiova a evoluat astfel în prima manşă din semifinalele Cupei: Straton – Marcu, Dicu, Avrămia, Luică – Cârstea (’63, Cimpoeru), Armăşelu – Bancu, Georgescu (’8, Sin) – Buzărnescu (’52, Burlacu; ’68, Drăghici), Nicolae (’8, Curelea). De cealaltă parte, Viitorul Cârcea a trimis în teren următorii jucători: Staicu – Motroc (’ 77, Georgescu), Mirea, Ivan, Stuparu  – Niţă, Barbu, Balaban, Pârvu (’68, Alămiţă) – Dicu (’73, Chirea).

CSU II primeşte vizita Progresului Segarcea

Lupta pentru baraj poate fi rezolvată de „satelitul” Craiovei cu o etapă înainte de finalul play-off-ului, dacă acesta se va impune în următoarele trei runde. Primul pas îl are de făcut sâmbătă, de la ora 11.00, pe teren propru, contra Progresului Segarcea. Segarcea, ca şi celelalte componente ale play-off-ului în afară de CSU II şi Viitorul Cârcea, joacă doar pentru ambiţie şi un loc mulţumitor în clasament. Victoria n-ar trebui să fie o problemă pentru craioveni în aceste considerente, dar asta nu înseamnă că îşi pot subestima adversarul, trebuie să rămâne concentraţi şi conectaţi la fotbal până în ultimul minut şi ultima etapă din play-off. Echipa care stă ca un ghimpe în coastele formaţiei craiovene, Viitorul Cârcea, va întâlni sâmbătă, pe teren propriu, Dunărea Bistreţ, fiind de asemenea obligată la victorie pentru a-şi păstra distanţa de patru puncte faţă de CSU II. Al treilea meci al etapei din acest weekend se va juca între Dunărea Calafat şi Danubius Bechet.