sâmbătă, octombrie 5, 2024

Severinenii, departe de podium

După rezultatele modeste de la juniori I, secția de atletism de la CSM Drobeta n-a confirmat nici la prima etapă a Campionatului Național de sală, rezervat juniorilor II și III

În Sala de Atletism a Complexului Sportiv Național Lia Manoliu din București, Alexandru Nicușor Racman a trecut linia de sosire al nouălea, la 1500 m,  cu timpul de 4:25,67 minute. În aceeași probă, colegul său de la CSM Drobeta, Adrian Marian Bondoc, s-a poziționat pe 31 (4:47,09), iar Gheorghe Corcovineanu s-a clasat tocmai pe locul 40 (5:06,99), la aproape un  minut sub învingător! La 800 m, Racman s-a poziționat pe 17 (2:10,08 minute), iar Bondoc pe 35 (2:17,87 minute). De la CSS Drobeta (antrenor Marin Istrate), Gheorghe Silviu Matei s-a clasat pe 8 la 3000 m (9:53,25), iar Valentin Dănuț Lepădat s-a poziționat pe 16 la 1500 m (4:30,03). La feminin, Doinița Victoria Hamat a trecut linia de sosire la un minut și 27 de secunde de câștigătoare, timp cu care s-a clasat pe 11, din 15 participanți  la 3000 m. În urmă cu 10 zile, în aceeași sală, dar la juniori I, doi sportivi pregătiți de Mirel Bîrcu la CSM Drobeta au avut evoluții la fel de slabe. Dacă Mădălin Adrian Popescu se clasa pe locul 22 în proba de 60 m, Bogdan Mirea încheia cursa de 400 m de-abia pe 34.