marți, octombrie 1, 2024

Final de cantonament pentru tricolori

Turneul de pregătire al selecționatei naționale compusă din jucători din campionatul intern a luat sfârșit în acest weekend, cu un ultim joc amical împotriva formației bulgare Beroe Stara Zagora. La fel ca în precedentul meci de verificare, cu Zimbrul Chișinău, românii s-au impus la limită în fața bulgarilor, scor 2-1. Prima reușită le-a aparținut jucătorilor lui Beroe, care au deschis scorul în minutul 31 prin Delev. Patru minute mai târziu, tricolorii au marcat golul egalizator prin Alibec, ce a rămas singur cu portarul și l-a executat pe acesta cu un șut la colțul lung. La jumătatea reprizei secunde, Hora (69) a salvat imaginea selecționatei noastre cu o reușită care a stabilit scorul final și victoria României. Pentru reprezentativa noastră au evoluat în ultimul amical din Antalya: Buzbuchi – Enache, Găman, Săpunaru, Vătăjelu – Mateiu (Nedelcu 61), Ropotan (Nedelcearu 80) – Ivan (Hora 46), Răduţ (Benzar 61), Păun (Fl. Tănase 46) – Alibec (Rotariu 61).

Naționala vs. Steaua, un nou capitol în Antalya

Un aspect aflat în afara meciului a atras atenția poate ceva mai mult decât partida în sine. Bătălia dintre Steaua și națională a cunoscut un nou episod în Antalya. Formația pregătită de Reghecampf a încurcat planurile reprezentativei evoluând pe același teren înainte de jocul tricolorilor cu Beroe, ceea ce a adus o nesincronizare în privința startului partidei dintre România și formația bulgară. „Turneul ar fi fost mai important dacă i-am fi avut pe cei şase jucători de la Steaua şi pe Budescu. Au fost multe nesincronizări în privinţa amânării începutului partidei. I-am întins o mână Stelei, după ce ne-a refuzat. Fac apel la Comitetul Executiv să analizeze decizia care a luat-o în octombrie şi de ce nu s-a respectat”, a declarat Iordănescu. Selecţionerul României a comentat şi prestaţia jucătorilor în meciul cu Beroe: „Mă bucur că în repriza a doua, echipa a avut iniţiativă. În prima repriză, am fost neclari în joc, dar mă bucur că o echipă tânără a întors rezultatul contra uneia cu experienţă. A fost un turneu util. Am avut 23 de jucători sub 23 de ani şi 7 de la echipă sub 21 de ani. Federaţia trebuie să le asigure nişte meciuri pentru a le da posibilitatea să crească”. Jucătorii selecționați pentru acest turneu s-au întors, de ieri, la echipele de club unde își vor continua pregătirea pentru redebutul sezonului. În celelalte două meciuri amicale din Turcia, România a învins cu 5-1 pe Torpedo Kutaisi şi cu 1-0 pe Zimbrul Chişinău.

Sursă foto: gsp.ro