sâmbătă, septembrie 28, 2024

Victorie mare la Galați, pentru elevii lui Pascu

Aflată la conducerea clasamentului, formația masculină de volei a SCM U Craiova venise după o victorie amăgitoare în fața ultimei clasate Piatra Neamț, scor 3-2, din care pierduseră un punct destul de prețios. Urma o confruntare în deplasare care se anunța dificilă, la Arcada Galați. Meci în care craiovenii și-au arătat valoarea, impunându-se, miercuri după-amiaza, cu 3-0 pe terenul gălățenilor. Cea mai grea luptă s-a dat în ultimul set, după ce primele două au fost adjudecat de elevii lui Pascu cu 25-22 și 25-21, în setul trei care a adus victoria craiovenilor, gazdele au pus mai multe probleme, în cele din urmă acesta fiind câștigat de către formația craioveană cu 27-25. Pentru SCM U Craiova au evoluat: Georgescu, Ghionea, Klyamar, Mărieș (libero), Bartha, Lică, Mihalj, B. Ene, Kleist, Marciu, Cuciureanu, Vîlcelean. „Am primit o lecție la meciul cu Piatra Neamț și astăzi băieții au evoluat la adevărata lor valoare. Am pregătit foarte bine partida, nu i-am lăsat pe cei de la Galați să se desfășoare, să își facă jocul lor. Apreciez seriozitatea băieților, încrederea pe care au avut-o în ei și dorința lor de victorie”, a declarat antrenorul voleibaliștilor, Dănuț Pascu. Următorul meci al craiovenilor va fi pe 13 februarie, în deplasare, la U Cluj. Altfel, tot miercuri după-amiază, voleibalistele craiovene au reușit să smulgă un set din deplasarea de la Știința Bacău, care s-a terminat cu o victorie a gazdelor cu scorul de 3-1 (25-8, 19-25, 25-15, 25-19). “Diferenţa a fost făcută de forţa în atac. Jocul nostru a fost parţial bun şi destul de oscilant. Primul set l-am pierdut la 8, apoi am revenit şi ne-am impus la 19. În setul patru, am mers cap la cap, iar în final a contat forţa în atac a gazdelor. Din punct de vedere al rezultatului se poate spune că a fost un progres că am câştigat un set faţă de celelalte două partide disputate în retur”, a spus Alex Cosma, antrenorul grupării feminine de volei a SCM U Craiova. Acesta le-a trimis în teren, la Bacău, pe jucătoarele: Postea, Geoge, Stanciu, Truţă, Mateaş, Dancu, Foca (libero), Pădurean, Cojocaru, Smultea. Craiovencele vor întâlni în etapa viitoare CSM Târgoviște, pe teren propriu, în ziua de duminică. Tot duminică, și echipa feminină de handbal a clubului craiovean va evolua acasă, în Sala Polivalentă din Bănie, contra lui HCM Roman, o echipă redutabilă a campionatului românesc.