duminică, septembrie 29, 2024

Au jucat Hora cu Chişinău

Reprezentativa naţională a disputat, marţi, al doilea amical din turneul de pregătire din Turcia, împotriva formaţiei Zimbru Chişinău. După victoria clară din prima partidă obţinută în faţa grupării georgiene, tricolorii au câştigat mai greu împotriva moldovenilor de la Zimbru Chişinău, scor 1-0, printr-un gol marcat în primul minut de Ioan Hora. Deşi au reuşit să se impună, având un start de joc promiţător, România n-a demonstrat prea multe în meciul de marţi, practicând un fotbal modest. Altfel, Denis Alibec a ratat un penalty în minutul 79, trimiţând în bară, după ce tot el obţinuse lovitura de pedeapsă, în urma unui fault comis de portarul Rusu. Ultimul meci al tricolorilor în cantonamentul din Antalya este programat sâmbătă, de la ora 17,00, împotriva echipei bulgare Beroe Stara Zagora. Pentru România au evoluat: 1. Silviu Lung jr (23. Alexandru Buzbuchi, 85) — 6. Romario Benzar, 15. Valerică Găman (19. Robert Hodorogea, 34), 21. Cristian Săpunaru (căpitan), 3. Bogdan Vătăjelu (17. Steliano Filip, 46) — 4. Adrian Ropotan, 5. Ionuţ Nedelcearu (8. Alexandru Mateiu, 46) — 13. Dorin Rotariu, 18. Mihai Răduţ (11. Andrei Ivan, 76), 7. Florin Tănase (20. Gabriel Enache, 63) — 9. Ioan Hora (10. Denis Alibec, 64). De cealaltă parte, pentru Zimbru Chişinău au intrat pe teren: 1. Vozinha (23. Denis Rusu, 46) — 90. Ion Jardan, 3. Ștefan Burghiu, 33. Helio Batista, 5. Alexandru Starîş (15. Alexandru Belevschi, 46) — 17. Calu, 29. Alex Bruno — 11. Talles Cunha (26. Alexandru Vremea, 76), 10. Rui Miguel (9. Ilie Damaşcan, 76), 7. Alexandre Ludovic (18. Djalo, 66) — 25. Jean-Marie Amani (94. Dan Spătaru, 46). Antrenor: Simao Freitas.