Rotaru încearcă delapidarea CSU!

Redactia

După cum susţin angajaţi ai clubului, principalul acţionar ar vrea să renunţe la a spijini clubul dar nu înainte de a încasa rata din drepturile TV

Mai sunt două zile până la reunirea celor de la CSU, dar nimic nu e sigur. Se tot vorbeşte de despărţirea acţionarilor Rotaru şi Andrici, de plecarea principalului Emil Săndoi, substituit de Daniel Mogoşanu. Mai mult şi de cedarea a nu mai puţin de nouă jucători, unii plecaţi gratis pentru a nu li se mai plăti contractele destul de mari, alţii să fie vânduţi pentru ca cei doi acţionari să-şi recupereze parte din banii investiţi.

Mai mult, prin urbe se aude că duoul Rotaru-Andrici ar dori să pună mâna pe cea de-a doua tranşă din drepturile TV, sumă ce se cifrează undeva în jurul a un milion de euro, plus, posibilii bani care s-ar lua de pe urma vânzărilor lui Vătăjelu, Ivan, Bancu ori Mateiu.

În aceste condiţii, deşi sunt finanţatorii CSU, prin societatea pe care o administrează, dacă s-ar întâmpla aşa, DNA-ul ar trebui să se autosesizeze. Firma care patronează CSU, una privată, dar în asociere cu Primăria şi Consiliul Local Craiova, trebuie să încaseze aceste sume de bani, nicidecum cei doi acţionari. În acest sens, cei doi ar fi acuzaţi de deturnare de fonduri sau fraudare, pentru că cel puţin banii din drepturile TV sunt ale echipei şi nicidecum ale celor doi acţionari. Banii retribuiţi de televiziune sunt pentru societatea comercială, care trebuie să facă dovada clară că a făcut plăţi către terţe persoane ori către salariile şi alte bonusuri ale jucătorilor.

La problemele penale pe care le are Mihai Rotaru, nu credem că şi-ar mai atrage încă una aşa că mai mult ca sigur CSU nu va pierde milionul de euro şi astfel îşi va continua activitatea chiar dacă în lupta pentru evitarea retrogradării şi nu ce visau celor doi finanţatori care anunţau în urmă cu doi ani că vor să “spargă” România cu echipa lor.

Postacii PSD vorbesc numai prostii!

În ultimele zile, postacii PSD şi ai primarului Lia Olguţa Vasilescu înflamează facebook-ul cu fel de fel de posibili viitori investitori. Printre aceştia, Constantin Popeci. Acesta a anunţat în dese rânduri că nu îl interesează să mai investească în fotbal, după experienţa trăită în anul 1997 când alături de alţi nouă oameni de afaceri a preluat frâiele FC Universitatea de la un alt fost finanţator de rea-voinţă al Știinţei – George Constantin Păunescu.   

Aşadar, postaci politruci decât să inventaţi bazaconii, mai bine v-aţi orienta asupra încercării de fraudare a actualei echipe de către un alt finanţator puşcăriabil pe care Bănia fotbalistică trebuie să-l suporte.

author avatar
Redactia
Distribuie acest articol