luni, octombrie 7, 2024

Pandurii a urcat peste Steaua după victoria cu Petrolul

Formaţia pregătită de Edi Iordănescu a revenit bine în campionat după pauza competiţională cauzată de amicalul naţionalei şi a învins pe teren propriu, luni seara, în meciul cu Petrolul Ploieşti, trecând astfel peste Steaua Bucureşti în clasament, pe locul trei. Gorjenii au condus cu scorul de 3-0, dar Petrolul a punctat de două ori în ultimul sfert de oră. Cristian Săpunaru a deschis scorul în minutul 20, cu şansă, dintr-un penalty obţinut de Alexandru Ciucur în urma unui duel cu Alexandru Tudose. Imediat după pauză, gazdele şi-au majorat avantajul prin reuşita fundaşului argentinian Ezequiel Filipetto (47), din centrarea lui Hora. Ioan Hora a semnat al treilea gol al gazdelor, la capătul unei lansări a lui Săpunaru (59). Hora este lider solitar în clasamentul golgheterilor, cu 10 reuşite. Petrolul a înscris primul gol prin Laurenţiu Marinescu (75), după o eroare a fundaşului Vasco Fernandes, al doilea gol fiind reuşit de rezerva Valentin Lemnaru (90+3), din pasa lui Toto Tamuz. Pandurii a mai avut ocazii de gol prin Nistor (11, 72), iar fundaşul petrolist Faug-Porret a atins mingea cu mâna în propriul careu, fără ca arbitrul să acorde penalty. Oaspeţii au avut şansa de gol prin Moussa (6, 24). Pandurii are o singură înfrângere în ultimele 12 partide de campionat, în timp ce Petrolul nu a câştigat în ultimele 11 etape. În jocul următor, gorjenii vor întâlni tot acasă Concordia Chiajna.

Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti 3-2 (1-0)

Stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin

Marcatori: Săpunaru (20, pen.), Filipetto (47), Hora (59)/Marinescu (75), Lemnaru (90+3).

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan (Pleaşcă '69), Vasco, Filipetto, Momcilovici – Droppa, Săpunaru – Ciucur (Khalouta '82), Nistor, V. Munteanu (Trifu '62) – Hora. Antrenor: Edward Iordănescu.

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Faug-Porret, Tudose, Benga, Peteleu (Lemnaru '76) – Ropotan, Bucşa – Varga (Marinescu '64), Zoubir, Nepomuceno – Moussa (Tamuz '75). Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Cartonaşe galbene: Faug-Porret '11, Varga '45+1, Pecanha '67

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Sebastian Stoianov, Vlad Bârleanu – Viorel Nicuşor Flueran

Observatori: Ioan Onicaş, Aurel Beldeanu.