sâmbătă, octombrie 5, 2024

Pandurii speră să câştige la comisie

Pe teren, liderul Pandurii Cerneţi n-a reuşit să se impună la Gruia, dar a contestat identitatea unui jucător al echipei-gazdă şi ar putea câştiga meciul cu 3-0, la "masa verde"

În etapa a XII-a, CS Pandurii Cerneţi a scos doar un punct în deplasarea de la Dunărea Gruia, însă aşteaptă decizia Comisiei de Disciplină a AJF Mehedinţi. Liderul a contestat identitatea unui jucător al echipei-gazdă, după ce, pe teren, Virgil Creţu ('58) deschisese scorul pentru Pandurii, iar Augustin Puţintelu egalase două minute mai târziu. Tot la comisie va fi decis şi rezultatul din derby-ul CS Strehaia – AS Corcova, întrerupt în minutul 53, la scorul de 1-1, după ce echipa oaspete a părăsit terenul de joc, în momentul în care arbitrul a dictat penalty în favoarea gazdelor. Corcova deschisese scorul prin Daniel Tudorache ('2), iar Claudiu Topală egalase în minutul 50.

Coşuştea, la un pas să culeagă Recolta

Surpriza rundei s-a înregistrat la Căzăneşti, unde ocupanta locului al III-lea, Recolta Dănceu n-a izbutit decât o remiză pe terenul "lanternei roşii" AS Coşuştea. Deşi cele două combatante erau despărţite de 17 puncte, ultima clasată a fost mereu în avantaj. La începutul reprizei secunde, gazdele conduceau cu 3-1, dar s-au văzut egalate în prelungiri. Adrian Purcăreaţă ('18), Adrian Mica ('51) şi Eduard Tiţa ('53), respectiv Constantin Negrescu ('21), Cosmin Pavel ('58) şi Cătălin Chirfot ('90) au fost marcatorii din raportul de joc. Cele mai puţine goluri s-au marcat la Șimian, unde CS Viitorul Cujmir a învins AS Viitorul din localitate cu scorul de 1-0, prin reuşita lui Liviu Ștefan, din minutul 43.