miercuri, octombrie 2, 2024

” Viperele” au muşcat din ”gugulani”

După două eşecuri la rand, cu FC Braşov şi FC Baia Mare, trupa lui Alexandru Pelici a reuşit să obțină sâmbătă o nouă victorie.

CSM Rm. Vâlcea a câştigat sâmbătă, în pe arena Zăvoi, 3-0 cu FC Caransebeş, dar în prima repriză oltenii nu au găsit drumul spre poarta lui Birăescu decât în minutul 5, când reluarea lui Staicu din 6 metri a trecut puţin pe lângă poarta oaspeţilor.
Reveniţi de la vestiare, elevii lui Pelici au început mai bine partea secundă, iar în minutul 55 juniorul Georgescu a centrat de pe stânga şi Staicu, deşi talonat de doi adversari, a deviat cu capul în plasă.
Desprinderea pe tabela de marcaj s-a produs în minutul 66, după o lovitură liberă bătută de Neagoe, Cucui s-a înălţat şi a reluat cu capul, mingea a lovit pământul şi portarul Birăescu a scăpat-o în poartă. De o nouă gafă a portarului oaspeţilor au profitat vâlcenii. În prelungiri, Birăescu a mai făcut o gafă, după ce a ieşit la marginea careului, unde a fost deposedat de Voinea şi atacantul vâlcean a înscris în poarta goală pentru 3-0.
”A fost un joc pe care l-am controlat în marea majoritate a timpului. Nu am avut multe ocazii în prima repriză, dar e bine că am revenit după pauză mult mai concentraţi.
Poate a contat şi faptul că veneam după două eşecuri şi aveam un moral mai slab, dar în cele din urmă e bine că ne-am impus. Suntem în grafic momentan şi cum spuneam mai demult obiectivul, acela de a intra în play-off, este realizabil”, a afirmat antrenorul CSM-ului, Alexandru Pelici.
Acesta i-a trimis în teren, în jocul cu FC Caransebeş, pe: D. Geantă – Vasile, I. Stoica, Cucui, Tomozei – Neagoe, Piscanu – Firţulescu (68 Samson), Bg. Geantă (76 Voinea), R. Georgescu – Staicu (84 Dumitraşcu). Gruparea din Caransebeş a jucat în formula: Birăescu – Stelitano, Răducu, Telecican, Bogdanovici – Suru (68 Săulescu), Feneş – Livan (78 Roşoagă), C. Stoica, A. Roman (62 Lupu) – Imbre.