PROTEST! Medicii de familie nu mai eliberează reţete compensate şi trimiteri

Redactia

Seria protestelor personalului din sistemul medical capătă de astăzi o nouă formă. Medicii de familie sunt nemulţumiţi de lipsa unui act adiţional la Contractul Cadru 2016-2017 privind reglementarea condiţiilor acordării asistenţei medicale, contract care a fost prelungit, prin Hotărâre de Guvern, până la data de 1 iulie 2016 şi sunt decişi ca începând de astăzi şi până când situaţia va intra în legalitate să nu elibereze reţete compensate şi gratuite.

Astfel, pacienţii medicilor de familie ar putea fi obligaţi, de astăzi, să plătească reţetele şi consultaţiile. Medicii spun că nu pot acorda asistenţă medicală pacienţilor (reţete şi bilete de trimitere la specialist sau spital) în lipsa semnării unui document care să-i absolve de o eventuală imputare abuzivă a costurilor medicamentelor, analizelor şi a altor proceduri medicale. Vorbim 11.000 de medici de familie la nivel naţional, nemulţumiţi pentru că autorităţile au decis să aloce mai puţini bani pentru medicina primară decât în alţi ani.

Cadrele medicale au decis să îi consulte astăzi gratuit pe pacienţi. Aceştia spun că programările de astăzi au fost reprogramate.

Totuşi, soluţia ar fi ca pacienţii să îşi cumpere, pentru o scurtă perioadă de timp, medicamentele de care au neapărată nevoie, până când situaţia se va rezolva.

“La 1 aprilie suntem în afara contractului cu Casa, trebuia semnat un adiţional dinainte şi vom fi prezenţi la cabinet, vom asigura şi urgenţe şi tot ce se iveşte dar nu formulare de la Casa de Asigurări, fiind în afara contractului, e chiar ilegal să eliberezi formulare. Activitatea se va relua când vom intra în legalitate şi în al doilea rând vrem să fim luaţi în seamă ca să putem discuta. Contractul care s-a publicat este foarte rău pentru medicina de familie şi anul acesta intervin o grămadă de lucruri în plus ca şi costuri şi nu putem face faţă, asta este problema noastră. Problema principală pe care vrem s-o discutăm este de a merge bine sistemul informatic, asta este cea mai mare problemă la momentul de faţă. Dacă am văzut că de un an de zile nu se întâmplă nimic şi de când a intrat cardul tot prost merge, trebuie să se facă ceva că nu se mai poate, timpul nostru în loc să-l alocăm pacienţilor, îl alocăm sistemului informatic. Nu e corect! Pacienţii să stea săracii un timp foarte mare de aşteptare, nu e corect ceea ce se întâmplă”, a declarat Adriana Dogaru, medic de familie şi preşedinta Societăţii de Medicină de Familie din Dolj.

 

 

 

 

 

 

author avatar
Redactia
Distribuie acest articol