luni, septembrie 30, 2024

Etapă neagră pentru echipele craiovene

Niciuna dintre formațiile SCM U Craiova n-a reușit să obțină o victorie în meciurile din acest weekend. Prima grupare care a cedat în această etapă a fost cea masculină de baschet, care a pierdut, sâmbătă, pe terenul lui BC Mureș Târgu Mureș, la finalul unui meci cu răsturnări de situație. Gazdele s-au impus în cele din urmă cu 88-79, cu un prim și ultim sfert adjudecate la diferențe decisive. BC Târgu Mureș a început în forță meciul, câștigând primul sfert cu 27-19, apoi craiovenii s-au redresat în următoarele două sferturi, ambele adjudecate de către elevii lui Oliver Popovic, scor 22-19, respective 25-19, ca finalul meciului să aparțină gazdelor, care au trecut de formația craioveană la zece puncte diferență în ultimul sfert (23-13). În urma acestui eșec, Craiova a picat pe locul șase în clasament, totuși o poziție care o poate duce în play-off, asta dacă reușește să se mențină aici și după cele două partide care au mai rămas din sezonul regulat. SCM U Craiova a evoluat în următoarea formulă, la Mureș: Johnson (18 p.), Bureau (15 p.), Negoiţescu (8 p.), B. Popescu (17 p.), Hargrove (12 p.), Pilcevic (4 p.), Pantic (5 p.), Damian, Stănescu. Următorul meci pentru craioveni va fi, miercuri, de la ora 19.00, pe teren propriu, cu U Cluj.

Handbalistele, la cel mai slab meci al sezonului

Într-o situație asemănătoare s-a aflat și echipa feminină de handbal a SCM U Craiova în confruntarea, de duminincă, de pe teren propriu, cu HCM Roman. Elevele Simonei Gogîrlă au avut o evoluție dezamăgitoare în fața grupării moldave, care s-a impus în Polivalenta din Bănie cu 22-17 (13-8). Craiova a prestat un joc foarte slab în faza ofensivă, marcând doar 17 goluri, iar asta a adus o supărare mare pentru staff-ul tehnic al formației, care va analiza atent evoluția din meciul cu Roman pentru a vedea care au fost principalele probleme. Antrenoarea Simona Gogîrlă a spus că nu și-a recunoscut echipa pe teren, în jocul de duminică. „Nu pot să îmi explic ce s-a întâmplat. Vom analiza și vom vedea. Nu este posibil să dai 17 goluri într-un meci, atât timp cât noi, la fiecare partidă dădeam minim 28 de goluri, mai ales acasă. Parcă nu a fost echipa Craiovei în teren”, a afirmat tehniciana Craiovei. Formația feminină de handbal a arătat astfel în meciul cu Roman: Petrescu, Pașca – Șelaru (1 g.), Andrei (1 g.), Băbeanu (2 g.), J. Zivkovic (9 g.), Florica (1), Iovănescu (3), Gavrilă. În etapa viitoare, trupa pregătită de Simona Gogîrlă va evolua tot acasă, cu U Cluj, pe data de 13 februarie. Gruparea feminină de volei pregătită de Alex Cosma n-a reușit să facă o surpriză împotriva grupării CSM Târgoviște, care aspiră la titlu în acest sezon. Craiovencele au pierdut cu 3-0 pe teren propriu în meciul disputat duminică în compania Târgoviștei, scorul pe seturi fiind: 14-25, 22-25, 17-25. „Din moment ce am pierdut nu pot să spun că sunt mulțumit de modul în care am jucat. CSM Târgoviște este o echipă care se luptă pentru titlu. Sunt mulțumit doar de câteva lucruri care s-au mai legat. Au fost momente când ne-am apropiat de adversar, dar am profitat de greșelile lor. Păcat că greșim nepermis, când primim mingi ușoare din terenul advers”, a spus antrenorul formației craiovene, Alex Cosma. În partida cu CSM Târgoviște, gruparea din Bănie s-a prezentat astfel: Mateaș, Stanciu, Truță, Geoge, Postea, Dancu, Foca (libero), Cojocaru, Smultea și Pădurean. Pe fetele lui Cosma le așteaptă în viitoarea rundă o deplasare la Alba Blaj, pe data de 13 februarie. Altfel, formația masculină de volei a SCM U Craiova nu a evoluat în această etapă, deoarece avea programat meciul cu Tomis Constanța, echipă ce s-a retras din campionat, dar va întâlni în următoarea etapă, în deplasare, U Cluj.