marți, octombrie 1, 2024

Patru prezenţe în top pentru atleţii craioveni la Bucureşti

Campionatul Naţional de sală la atletism şi-a consumat prima etapă a acestui an în weekend, la Bucureşti. Doar patru dintre atleţii cluburilor craiovene care au participat la concursul din capitală au reuşit să ocupe un loc fruntaş. Ancuţa Bobocel (CSU Craiova) a câştigat cursa de 1500 metri, în timp ce colegul ei Mădălin Gheban (CSU Craiova) s-a clasat pe locul secund în probele de 1500 m şi 800 m. Din partea CSM Craiova, Daniel Budin a obţinut locul trei în cursa de 60 metri, iar Elena Moagă s-a clasat pe locul şase la 3000 metri şi pe locul opt la 1500 metri. Pe lângă cei menţionaţi anterior, au mai concurat şi alţi sportivi dar fie s-au clasat pe o poziţie foarte joasă, fie au renunţat la cursa în care trebuiau să fie prezenţi. A fost prima competiţie de sală pentru atleţii craioveni din acest an, care încep uşor-uşor să îşi intre în mână pentru întrecerile importante care se apropie cu paşi repezi.

Severinenii… de pluton

Deşi antrenorul severinean Mirel Bîrcu îşi punea mari speranţe în elevii săi, atleţii de la CSM Drobeta n-au reuşit să treacă nici măcar de serii în probele la care au luat startul. Clubul de la Dunăre a concurat la naţionalele de la Bucureşti doar cu 2 juniori, iar cea mai bună clasare a avut-o Mădălin Adrian Popescu, poziţionat tocmai pe 22, din 51 de participanţi, la 60 m. Mult mai slab a alergat colegul său de club Bogdan Ionuţ Mirea, care, la 400 m, a trecut linia de sosire de-abia al 34-lea, la aproape 9 secunde sub câştigătorul probei. În această iarnă, Bîrcu şi-a dus elevii, în premieră, într-un cantonament centralizat la munte, însă stagiul de la Straja n-a fost suficient pentru ca aceştia să se apropie de medalii. CSM Drobeta, club care a lansat-o pe Ancuţa Bobocel, are în prezent doar 8 atleţi legitimaţi, niciunul nefiind senior!