joi, octombrie 3, 2024

Doljenii, dezavantajaţi de arbitraje

În prologul ultimei etape din tur, ACS Podari a pierdut, cu 3-1, în deplasarea de la Bradu. În meciul jucat pe sinteticul din localitatea argeşeană, trupa lui Gigi Ciurea a fost dezavantajată în două rânduri de deciziile brigăzii de arbitri conduse de severineanul Silviu Gulei. Primul gol al gazdelor a fost marcat dintr-o clară poziţie de ofsside, iar la scorul de 2-1, pentru Atletic, doljenilor le-a fost anulat un gol perfect valabil marcat de Dreşcă. În acest joc podărenii nu au avut nici şansă, pentru că pe lângă golul marcat de Ionuţ Şerban (33), au ratat trei mari ocazii, prin Surugiu, de două ori, şi Neacşu. La ACS Podari au jucat: Nedelcovici – Marcu, Dina, Dreşcă, Ciocioană-D. Stancu, Şerban- Surugiu, Preda, Raicea – Neacşu. Au mai intrat Marinoiu, Cruşoveanu, I. Sârmon. R. Bogdan.

Dezavantajată de maniera de arbitraj a fost şi ACSO Filiaşi. Elevii lui Ionel Luţă au reuşit să marcheze în minutul 44, prin Moraru, care a reluat cu capul de la şase metri o centrare de pe dreapta a lui Fotescu, însă arbitrul asistent Silviu Goicea a indicat, eronat, poziţie de offside.

“Cred că a fost cel mai bun meci al nostru de pe teren propriu, dar am întâlnit o brigadă de arbitri care pur şi simplu nu ne-a dat voie să câştigăm. Spun asta pentru că am dat un gol perfect valabil, a inventat foarte multe lovituri libere pentru echipa oaspete şi ne-a arătat cartonaşe galbene nejustificat. Mă bucur că am reuşit să facem un joc bun cu o echipă care aspiră la promovare, iar asta înseamnă că se vede munca pe care am depus-o împreună şi cred că în continuare putem să facem mult mai multe puncte. Felicit băieţii pentru ce au făcut pe teren”, a declarat la finalul jocului Ionel Luţă.

Acesta a folosit formula: Lascu – Orban, Bălaşa, Neacşu, Mainerici – Petcu, N. Popescu, Duriţă, Moraru (‘67 Georgescu) – Pârvuică (‘81 Bălă), Fotescu. Oaspetii au jucat cu: Păduraru – Rosemblum, Dăruială, Stupu, Lăţea – Cherecheş, Susan (‘58 Rus), Mihuţă (‘90 Oiţă), Unguru – Călin, Velici.

CSU II învinsă în prelungiri

Cealaltă reprezentantă a Doljului din Liga a III-a, seria a IV-a CS Universitatea II, a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 1-0, pe terenul celor de la ASU Politehnica Timişoara Golul învingătorilor a fost marcate în minutele de prelungire. La CSU II au jucat:L-Popescu-Ghincea, Hreniuc, Drăghici, Gîrbiţă- Florea (‘80 Covârtanovic), Ciocoteală, Armăşelu, Jurj-R.Petre, Geanîmu (‘53 Căle). În ultimul minut de joc Gîrbiţă a fost eliminat pentru cel de-al doilea galben primit.

8. Pandurii II 12 4 3 5 13-13 15

9. Minerul Motru 12 3 5 4 8-15 14

10.CS Ineu 12 4 1 7 8-15 13

11. Măgura Cisnădie 12 3 4 5 11-21 13

12. Cetate Deva 12 3 4 5 13-17 13

13. CSU II Craiova 12 3 2 7 13-17 11

14. ACSO Filiaşi 12 2 2 8 8-20 8

15. Millenium Giarmata 12 1 2 9 6-22 5