miercuri, octombrie 2, 2024

Unde-s mulţi, puterea creşte

În primul meci din acest sezon, exceptând jocul de Cupã cu Filiaşiul, în care s-a bazat pe o enclavã de jucãtori, şase la numãr, de la echipa mare, CSU II a învins fãrã probleme pe Mãgura Cisnãdie. A fost 3-0 pentru trupa lui Mogoşanu, care ajunge la patru jocuri consecutive fãrã înfrângere, şi acumuleazã 11 puncte. Forţa echipei s-a simţit în acest joc, iar craiovenii au dominat încã din start. Ieşeanul Herghelegiu putea sã marcheze în douã rânduri cu capul, iar Bancu printr-un şut de la distanţã şi Bãluţã din loviturã liberã au irosit şi ei şanse de gol. Forcingul echipei ”satelit” a dat roade în minutul 63, când Bãluţã a deschis scorul din loviturã liberã de la 17 metri. Puştiul Burlacu, care a fost eliminat în minutul 90 pentru a doua oarã în acest sezon, a scos un penalti 11 minute mai târziu, iar Herghelegiu a dublat avantajul craiovenilor. Golgheter la echipa a doua, Mazarache a marcat şi vineri, dupã o pasã de la Bãluţã, ajungând la 6 goluri în acest sezon.

”Au fost douã reprize distincte. În prima reprizã nu am reuşit sã construim, nu am avut acţiuni de atac. Am întâlnit o echipã care a stat destul de grupat şi nu am reuşit sã gãsim soluţii de a marca pe posesia noastrã. Am avut o discuţie cu ei la pauzã şi lucrurile s-au schimbat total în partea a doua. Mã bucurã victoria şi sper sã dea încredere celorlalţi copii, pentru cã urmeazã alt joc important sãptãmâna viitoare la Timişoara, cu o echipã cu foarte mulţi suporteri“.

Mogoşanu a folosit formula:  Straton – Ghincea, Iliev, Drãghici, Bancu – Bãluţã (79 Cãpãţânã), Armãşelu (63 Cãle), Ciocotealã, Petre (55 Burlacu) – Herghelegiu (79 Jurj), Mazarache.

Prezent la jocul echipei secunde antrenorul echipei mari, Emil Sãndoi a declarat: ”În condiţiile terenului, cei şase jucãtori trimişi la echipa a doua chiar s-au implicat destul de mult. Aveau nevoie de un joc oficial în picioare, unora dintre ei le-a prins foarte bine. Spre exemplu Iliev, chiar dacã are 35 de ani, am vãzut cã s-a implicat ca într-un joc oficial de Liga I şi avea nevoie de acest joc, pentru cã el nu a evoluat nici mãcar în amicale. Și Bãluţã, şi Mazarache au reuşit sã înscrie, Bancu a jucat şi pe un alt post, Herghelegiu a alergat mult, deci eu sunt foarte mulţumit din punct de vedere al implicãrii.“

ACSO Filiaşi, învinsã la Hunedoara

Cealaltã echipã din C4, ACSO Filiaşi a pierdut jocul de la Hunedoara, scor 0-2(0-2), în faţa grupãrii locale FC. Cu multe absenţe în lot, doljenii au evoluat astfel: Lascu – Orban, Sandu. Bãlaşa, Mainerici – Georgescu,  N. Popescu, Obeanu, Moraru – Fotescu – Bãlã. Au mai jucat Ștoiu şi Duriţã.

11. CSU II Craiova     11    3    2    6    13-    16    11
12. Minerul Motru    11    2    5    4    7-15    11
13. Cetate Deva    11    2    4    5    11-17    10
14. ACSO Filiaºi    11    2    1    8    8-20    7
15. Millenium Giarmata    11    1    2    8    6-20    5