*Atunci când omul strănută, i se oprește inima pentru o milisecundă. *Trecerea alimentelor din gură în stomac durează 7 secunde.
*Părul omenesc poate suporta o greutate de 3 kg.
*Osul de la şold este mai tare decât cimentul.
*Inima unei femei bate mai repede decât a unui bărbat.
*Femeile clipesc de două ori mai des decât bărbaţii.
*Pielea corpului omenesc cântăreşte de două ori mai mult decât creierul.
*Corpul tău utilizează 300 de mușchi, numai pentru a se menține în echilibru, când stă în picioare.
*China reprezintă 25% din populația lumii;
*Cea mai scăzută temperatură din istorie a fost înregistrată în Antarctica, pe 24 august 1960. Temperatura măsura atunci -127 de grade C;
*Marilyn Monroe a avut 11 degete la picioare;
*Albert Einstein a început să vorbească la vârsta de 6 ani.
*Thomas Edison, inventatorul becului, se temea de întuneric.
*La naștere, toată lumea l-a crezut mort pe Pablo Picasso, doar unchiului lui i-a venit o idee şi a reușit să-l aducă la viață cu ajutorul fumului de trabuc.
*Turnul Eiffel are în compoziție oţel de la furnalul din Govăjdia, localitatea Ghelar din judeţul Hunedoara.
*Ca să devii astronaut american trebuie să fii mai scund de 1,80 m. În momentul aterizării, Apollo 11 a rămas cu combustibil suficient pentru 20 de secunde de zbor.
*Foarfeca a fost inventată de Leonardo da Vinci. Leonardo da Vinci a fost capabil cu o mână să scrie, iar cu cealaltă să deseneze simultan.
*Din scrieri rezultă că Leonardo da Vinci a fost cel mai mândru nu de operele sale de artă, ci de faptul că era în stare să îndoaie cu mâna răngi de fier.
*Autostrăzile din SUA au fost concepute ca din 5 în 5 mile să aibă o porțiune dreaptă de cca o milă. Acolo pot ateriza la nevoie aeronavele.
*Există 2 animale care pot vedea spațiul din spatele lor fără să-şi întoarcă capul: iepurele şi papagalul.
*Omul moare mai repede din cauza lipsei somnului decât a mâncării. 10 zile rezistă un om fără somn, maxim. Fără hrană chiar 1-2 luni.
*Creierul uman are capacitatea de stocare de 1 trilion de byte, sau 1.164.153 gigabyte.
*Imnul Greciei are 158 de strofe. Nimeni din Grecia nu cunoaște în întregime imnul statului.
*Știința a stabilit că peștii au voce şi auz. Dar între ei se înțeleg… în limba lor. Un specialist a demonstrat ca melodiile armonioase ce se răspândesc în apa, în formă de evantai influențează plăcut activitatea peștilor şi-i atrag spre mal;
*Există un mic peștișor, înarmat cu un ac ascuțit, care e unul din dușmanii cei mai primejdioși ai rechinului. Fiind înghițit de acest uriaș animal răpitor, peștișorul sparge cu acul pântecele rechinului şi iese în libertate. Ca urmare, rechinul moare.
*Dacă iei orice număr, îl dublezi, aduni 10, împarți la 2 şi apoi scazi numărul inițial, răspunsul va fi 5;
*Simțul de miros al unei furnici este la fel de puternic ca al unui câine;
*Energia unui uragan este egală aproximativ cu 500.000 de bombe atomice;
*Nimeni nu știe unde este îngropat Mozart;
*Palatul Buckingham are 602 de încăperi.
*Dacă ai călători de la un cap la altul al galaxiei noastre – Calea Lactee – cu viteza luminii, ţi-ar trebui 100.000 ani;
*Cucuveaua e singura pasare din lume care vede culoarea albastră.
*Singura felină care nu-şi poate retrage ghearele este ghepardul.
*Sunetul scos de raţe n-are ecou. Nimeni nu știe de ce.
*Limba cameleonului raportată la corp este de 5:1.
*Albinele, broaștele țestoase şi termitele sunt complet surde.
*Șobolanii rezistă mai mult fără apă decât cămilele.
*Pânza de păianjen are o rezistenţă remarcabilă. Firul de grosimea unui creion ar putea opri un Boeing 747 din zbor.
*Cea mai apropiată rudă a lui Tyrranosaurus Rex este găina.
*Pielea hipopotamului are o grosime de 6,5 cm, așa că îl apără împotriva multor arme de foc. Acest animal fuge mai repede decât omul, deși are 4 tone.
*O vacă se îmbată dacă mănâncă prea multe mere.
*Putem afirma ca lumea civilizată există de 3.500 de ani. În toată perioada asta au existat 230 de ani fără războaie.
*Alunele se folosesc la fabricarea dinamitei.
*Viteza de propagare a durerii în corpul uman este 110 m/s.
*1/3 din rezerva de apa a Terrei se află în Canada.
*Cea mai lungă întrerupere de program de televiziune s-a întâmplat în Anglia – BBC a oprit un desen animat cu Mickey Mouse, s-a anunțat că a pornit al doilea război mondial, apoi, peste 6 ani, au reluat filmul exact de unde s-a întrerupt.







