marți, octombrie 1, 2024

Meciuri echilibrate în sferturi

Disputate pe terenul echipelor din Liga a V-a, sferturile de finală ale Cupei României – Mehedinţi au fost destul de echilibrate. Pe terenul din Bistriţa, liderul Ligii a IV-a, Pandurii Cerneţi, s-a impus cu 2-1, după ce a marcat golul victoriei în minutul 88, prin Cătălin Ciolacu. În prima repriză, Alin Lăpădat (‘8) deschisese scorul, iar Ionuţ Buţoi (’35) egalase pentru AS Avântul. Nici ocupanta locului secund Recolat Dănceu n-a avut un joc facil la Prunişor, unde s-a impus cu 2-0, prin golurile lui Mihai Pavel (‘1) şi Constantin Negrescu (’67).  La Căzăneşti, AS Turnu Severin a câştigat cu 3-1, după ce AS Coşuştea a deschis scorul, prin Ionuţ Enculescu, în minutul 13. Până la pauză, Gabriel Gînju (’36, ’43) a adus echipa severineană în avantaj, iar Laurenţiu Zgaibă (’67) a consfiinţit rezultatul final.

Meci dramatic la Vânju Mare

Cel mai echilibrat meci a fost cel de la Vânju Mare, unde AS Corcova a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a accede în semifinale. După 120 de minute de joc, niciuna dintre combatante n-a reuşit să înscrie, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde gazdele au marcat prin Cristian Dumbravă, Adelin Găină, Doru Poiană şi Ionuţ Modâlcă, în timp ce Cătălin Murdeală a ratat ultima execuţie. Pentru oaspeţi au punctat Dumitru Schinteie, Marius Cioabă, Andrei Enea, Daniel Tudorache şi Bogdan Merluţă, astfel că AS Corcova s-a impus cu 5-4. Semifinalele vor avea loc luna viitoare, la o dată care va fi stabilită în perioada următoare de AJF Mehedinţi.