vineri, septembrie 27, 2024

Căzăneştiul trece peste Vânju Mare

Victorioasă cu 6-1 în deplasarea de la Ştiinţa Broşteni şi profitând de faptul că principala contracandidată a stat în această etapă, AS Viitorul Căzăneşti a trecut pe primul loc în Liga a V-a Mehedinţi. Echipa patronată de Sorin Florescu s-a văzut condusă pe terenul lanternei roşii, care a deschis scorul în minutul 15, prin Alin Căpăţână, dar, până la pauză, Florin Surcel (‘26, ‘36) a întors rezultatul. În repriza secundă, Căzăneştiul a mai punctat în alte 4 rânduri, prin Daniel Popescu (‘51, ‘79), Florin Topală (‘58) şi Crinel Jianu (‘89). În minutul 82, ambele echipe au rămas în inferioritate numerică, după ce Daniel Popescu şi Emil Căpăţână s-au îmbrâncit şi înjurat reciproc, fază care a dus la o încăierare generală.

Moral bun înaintea derby-ului

Etapa viitoare, Viitorul Căzăneşti va întâlni, pe propriul teren, contracandidata Real Vânju Mare, faţă de care are 2 puncte avans, dar şi un meci în plus.. În runda a XXI-a, campioana sezonului precedent Inter Crăguieşti n-a izbutit decât o remiză la Viitorul Floreşti şi s-a depărtat la 7 puncte de lider. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Florin Latu (‘21) şi Cornel Cornea (‘36), dar Dorin Partenie (‘62), Marinel Rădulescu (‘73) şi Dumitru Cilibiu (‘85) au adus ocupanta locului secund în avantaj. În prelungiri, Florin Latu a egalat şi Floreştiul a obţinut un punct, dar a rămas tot pe 10 în clasament.