Serviciul Judeţean de Ambulanţă Dolj a fost la dispoziţia doljenilor şi în perioada Sărbătorilor Pascale. În 24 de ore medicii SJA Dolj au fost solicitaţi pentru 153 de cazuri, potrivit directorului medical al instituţiei, Traian Măgală. Potrivit acestuia, au fost mai multe solicitări decât de obicei, dar au fost cazuri obişnuite de dureri abdominal şi accidente vasculare.
Într-adevăr a fost un trend crescător, adică în 24 de ore au fost 153 de solicitări. Au crescut ca număr, într-adevăr au fost mai multe spre seară şi noaptea. 153 de solicitări este foarte mult pe 24 de ore, noi ne încadrăm pe 24 de ore undeva cam la 100, maxim 120 de solicitări, deci practic este o creştere cam cu 20-30 de cazuri în plus. Au crescut durerile abdominale, febra, şi restul, am avut infarct, accidente vasculare, plecări multe cu medic. Accidente nu au fost, nu au depăşit îngrijorător limita şi nu am avut solicitări pentru come alcoolice, în general au fost solicitări obişnuite.
A declarat Traian Măgală, directorul SJA Dolj
165 de solicitări în primele două zile de Paşte în Gorj
În Gorj, Serviciul Judeţean de Ambulanţă, a răspuns în primele două zile de Paşte, la un număr de 165 de solicitări, iar numărul intervenţiilor nu a fost mai ridicat decât de obicei, Serviciul de Ambulanţă Gorj intervenind zilnic, în medie, la un număr de 75 de solicitări.
În 48 de ore în primele două zile de Paşte, Serviciul Judeţean de Ambulanţă a intervenit în 165 de solicitări. Am intervenit în cazul a opt persoane aflate în stare de ebrietate, trei accidente rutiere uşoare, şi 15 colici biliare şi abdominale, în rest au fost solicitări normale. A fost un număr normal de solicitări, dacă ne gândim că noi intervenim, într-o perioadă normală, cam la 75 de solicitări în medie pe zi.
A precizat directorul SJA Gorj, Marinică Niculescu pentru Agerpres
Ambulanţa SMURD a intervenit la opt cazuri în primele două zile de Paşte, dintre care trei duminică şi cinci luni.
185 de cazuri, înregistrate la Mehedinţi
La Mehedinţi, medicii Serviciului Judeţean de Ambulanţă au intervenit în perioada Sărbătorilor Pascale pentru 185 de persoane care au solicitat îngrijiri medicale. Multe dintre persoanele care au solicitat Serviciul de Ambulanţă la numărul de urgenţă 112, au primit îngrijiri medicale în ambulatoriu şi au fost transportate la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Drobeta-Turnu Severin. Echipele de asigurare a asistenţei medicale ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă, au mai intervenit şi la un accident soldat cu o victimă
Potrivit sursei citate, persoanele în cauză au apelat la Ambulanţă pentru a primi îngrijire.
Predominante au fost afecţiunile abdominale, cardiovasculare, stările febrile la copii. De asemenea, au fost înregistrate trei cazuri de infarct miocardic şi câteva de agresiune fizică.
A declarat pentru AGERPRES directorul medical al instituţiei, Doina Leuştean







