Sorin Matican, scrisoare deschisă către Eduard Novak

Redactia
Theo Matican, sportivul special al Craiovei, multiplu medaliat la competiţiile naţionale şi internaţionale rezervate persoanelor cu dizabilităţi, a reuşit la o vârstă fragedă(17 ani) să ofere o adevarată lecţie de ambiţie şi voinţă, depăşindu-şi situaţia şi devenind un exemplu pentru orice sportiv. Performanţele sale l-au făcut remarcat în ochii multor specialişti români, dar şi străini, care au ţinut să îl felicite pe Theo la fiecare ocazie ivită. 
În anul 2014, acesta a început să participe şi la concursurile de paraciclism, sub însemnele CSM Craiova, fiind legitimat la secţia de profil. El a urcat rapid pe scara performanţei, obţinând, în primul an de activitate, în acest sport, mai multe distincţii importante la întreceri continentale. 
 
Câştigător al Cupei Europei de la Belgrad, ocupantul locului trei la Cupa Europeană de la Vratna(Slovacia) şi un loc şase la Cupa Europeană de la Praga, toate acestea au ajuns în palmaresul lui Theo. 
În plus, el a acumulat un număr de 33 de puncte UCI, puncte ce contează în clasamentul mondial şi pentru calificarea la Jocurile Olimpice. 
Acestea sunt câteva din totalul performanţelor sportivului, care în paralel practică schiul şi înotul, sporturi la care are, de asemenea, rezultate excelente. Se pare că la nivelul ciclismului autohton nu toţi cei implicaţi în activitate se mândresc cu bilanţul sportiv al lui Theo. 
În decursul zilei de ieri, tatăl său, doctorul Sorin Matican, a elaborat o scrisoare deschisă ce  i se adresează lui Eduard Novak. 
În rândurile de mai jos vă vom prezenta nemulţumirile lui Sorin Matican, referitoare la un comunicat apărut pe pagina Federaţiei Române de Ciclism: 
 
«Revolta unui părinte»
 
“Revoltă=Sentiment de mânie provocat de o nedreptate sau de o acţiune nedemnă; indignare. 
De ce asemenea sentimente tocmai în rândul celor cu dizabilităţi?
 
La o asemenea invitaţie UCI (Stagiu de pregatire, de dezvoltare şi de perfecţionare a tinerilor ciclişti), un manager iscusit ar alege sportivi de la mai multe cluburi, pentru că vrea să fie manager pentru toţi cicliştii români. Un lider adevarăt niciodată nu începe o listă cu el personal, decât lista responsabilităţii. Un manager vizionar va fi mai presus de exemplu, dar mai ales dacă se va preocupa de “viitorul ciclismului românesc” – când ai oportunitatea să pregăteşti tineret, să oferi o şansă unui tânăr sportiv să se perfecţioneze, de ce să alegi un sportiv de 36 ani în detrimentul unuia de 17?!! Întreaga mea consideraţie şi tot respectul pentru sportivul, campion mondial şi olimpic. Dar caracterul acestuia, să accepte să-i ia locul unuia de 17 ani? Tocmai această discrepanţă, această nepotrivire sau deosebire flagrantă între două lucruri, două aspecte, două fenomene – sportivul şi preşedintele de federaţie, l-au îndepărtat de oameni! 
 
Nici nu contează dacă rezultatele obţinute de cel tânăr îl recomandă, nici dacă “federaţia” sau aşa zisul “preşedinte” nu oferă vreun un ajutor (în fapt această invitaţie este pentru dezvoltarea paraciclismului!) era suficientă doar o întrebare! O simplă abordare! Exact ca atunci când n-aţi răspuns la o simplă cerere de ajutor, cu un sfat, cu o părere, despre clasificarea paralimpică… O neimplicare aici, o iresponsabilitate dincolo…. Şi multă demagogie! Multă meschinărie! “Mulţumesc pentru că aşi avut încredere în mine – E. Novak” O mare dezamăgire! 
Fără alte cuvinte, dr. Sorin MATICAN”, se arată în scrisoarea tatălui lui Theo, Sorin Matican. 
author avatar
Redactia
Distribuie acest articol