miercuri, octombrie 2, 2024

Minerul s-a impus fără emoţii la Strehaia

Mario Porcescu (’10), Adelin Făinişi (’21, ’40), Cristian Boboescu (’28, ’58) şi Claudiu Iordache (’85)  au marcat pentru echipa cu sediul la Valea Copcii, în timp ce gazdele au punctat doar prin Adi Copilu, în minutul 79.
În derby-ul etapei a XVIII-a, AS Drobeta 2013 a învins cu 3-1 campioana Recolta Dănceu, prin golurile lui Răzvan Doman (’14), Robert Sîrbescu (’16) şi Relu Ţurai (‘23), respectiv Robert Ţogoe (’36). În urma acestui eşec, Dănceul a coborât pe patru în clasament, iar pe poziţia secundă a urcat Phoenix Izvorul Bârzii, care a învins cu 2-0 AS Baia de Aramă, datorită autogolului lui Silviu Munteanu (’15) şi reuşitei lui Gică Tănăsie (’23).

Etapa s-a remarcat şi prin meciul de duminică, de la Gruia, unde Viitorul Cujmir s-a retras de pe teren în minutul 73, la scorul de 2-0 pentru echipa-gazdă, pentru care punctase Nicolae Uşurelu (’44, ’68). Motivul a fost legat de o decizie de arbitraj, iar AS Dunărea va câştiga partida cu 3-0.
Cu 5-0 a dispus  Real Vânju Mare de ultima clasată AS Kladova Drobeta. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă, iar printre marcatori s-a aflat şi Nistor Poiană, care, la cei 60 de ani, a înscris din penalty. La oaspeţi a evoluat un alt veteran, de 67 de ani, dar Gheorghe Demetrescu n-a reuşit să şi marcheze. Au făcut-o în schimb Ionel Lătea (’52, ’82) şi Ionuţ Scutaşu (’57, ’60).

AS Dunărea Gruia     –     CS Viitorul Cujmir    3-0
AS Corcova     –     CS Dunărea Pristol    3-0 (N)

1. Minerul    17    17    0    0    60-7    51
14. Kladova    18    2    0    16    16-70    6
*Dunărea Pristol a fost exclusă din campionat şi va pierde restul meciurilor cu 3-0